Čtenářské dílny od zkušené lektorky

Rádi byste se podívali jak vypadají čtenářské dílny pod taktovkou zkušené lektorky a školitelky? 

Paní Mgr. Dita Nastoupilová realizuje přímo ve vaší škole čtenářské dílny a to postupně ve třech třídách. 

Všechny pracovní materiály přivezeme s sebou, včetně knih. Řízené čtenářské dílny mohou být v jednotlivých třídách na různá temata. 

Cena čtenářských dílen je 35 Kč za dítě.

 

V případě zájmu nás můžete kontaktovat:

E-mail: thovt.besedy@gmail.com

případně telefonicky na tel.: 606 601 068

Čtenářské dílny

 

Porozumění textu a jeho plné pochopení je ta nejdůležitější dovednost, kterou by si žáci měli osvojit. Ať se ve svém budoucím životě dostanou kamkoliv, vždy budou potřebovat jak při práci, studiu i ve volném čase správně dekódovat text. Není důležité jak rychle čtou, ale jak kvalitně, tj. zda čtený text pochopí.

Čtenářské dílny jsou velmi zajímavým a záslužným prostředkem jak systematicky pracovat na postupném chápaní čteného textu a souvisejícími dovednostmi. Zájem o pochopení procesů probíhajících u čtenáře, který plně porozumí čtenému textu a dokáže získané informace využít pro vlastní potřebu, přinesl identifikování čtenářských strategií. V současné době již existuje mnoho informací o čtenářských strategiích a jejich zavádění do výuky. 

Nakladatelství Thovt se věnuje vydávání dětské literatury, pořádáme též motivační hry na podporu čtenářství a naši čeští spisovatelé se dle svých možností věnují dětem na besedách. Připravili jsme pro vás rovněž výběr zajímavých knih vhodných pro práci ve čtenářských dílnách

V případě vašeho zájmu o práci s našimi knihami v rámci čtenářských dílen a jejich koupi pro celou vaši třídu, vám nabízíme přiznivou cenu knih a metodiku zdarma.

 

Co je největším pokladem jak v zemi čarodějek tak v zemi lidí? O tom vypráví příběh Čarodějky Tibérie a jejího kamaráda havrana Emilia. 

Čtenářské strategie: hledání souvislostí, kladení otázek, vytváření představ - vizualizací

 

 

Pět pohádkových příběhů psaných bohatým českým jazykem, který však neubírá na srozumitelnosti pro dnešní děti.

V knize najdete pohádky o drakovi Ententýkovi, strašáku Bonifácovi, čertech a bubákovi, potkáte plivníka a také vodníka, který povypráví o tom, jak se žije vodníkům v Jižních Čechách.

 

Čtenářské strategie: mapování příběhu, kladení otázek, hledání souvislostí (text a svět kolem mě), identifikace hlavní myšlenky

 

 

Kniha i edice "První čtení s poučením" vhodná pro děti od třetí třídy. Pět příběhů o třech hmyzích kamarádech chrostíkovi, vážce a potápníkovi, kteří se poznají jako larvy v rybníku. Jako dospělí však žijí každý jinde, ale najdou cestu jak se společně opět podívat pod vodní hladinu. Za každým příběhem nalezne čtenář informativní doustranu s encyklopedickými informacemi o hmyzu.

 

Čtenářské strategie: hledání souvislostí, shrnování, syntéza, mapa příběhu, usuzování

 

Kniha z edice "První čtení s poučením" vhodná pro čtenáře od třetí třídy. Kniha vypráví rytířské příběhy, která zaujmou nejenom chlapce, ale i děvčata. Vždyť rytíři byli nejenom zdatní bojovníci, ale rovněž ke kodexu rytířského chování patřila úcta k ženám a čestné chování. Ikdyž se ne každému podařilo dostát těchto pravidel, jistě neuškodí si je připomínat. Za každým příběhem nalezne čtenář doustranu s informacemi ze života středověkých rytířů.

 

Čtenářské strategie: hledání souvislostí, shrnování, syntéza, mapa příběhu, usuzování

 

 

Příběh Toma, který se bojí chodit do sklepa. Je přesvědčený, že tam žije strašidlo. Jeho starší sestra mu však nevěří a utahuje si z něho. Tom však měl pravdu a ve sklepě se opravdu setká se strašidlem. To se však bojí více něž on. Zpřátelí se spolu a vydaj se do boje proti NOSům - Neuvěřitelně Odporným Strašidlům.

 

 

 

Moric žil s rodiči ve velkém městě, kde chodil trénovat do fotbalového klubu. Fotbal totiž nadevšechno miluje. Najednou však přišla rána z čistého nebe a jeho rodiče se rozvedli. Moric se přestěhoval se svoji maminkou k dědovi do malého městečka. Co teď? Jeho naděje na to, že se stane slavným fotbalistou jsou ta tam a v tomhle zapadákově snad ani nevědí jak se fotbal hraje. Moric však brzo potká nové přátele i nové fotbalové mužstvo. Není to sice profesionální fotbalový klub, zato jsou to fotbalisti srdcem a duší. Co všechno prožije a jak se z něho stane opět útočník, na kterého jeho mužstvo spoléhá...

 

Čtenářské strategie: hledání souvislostí, shrnování, syntéza, mapa příběhu, usuzování, identifikace hlavní myšlenky

 

 

Jak už název napovídá hlavním tematem knihy je vzájemná solidarita a pomoc. Každý je něčím vyjímečný.

 

Čtenářské strategie: hledání souvislostí, kladení otázek, vytváření představ - vizualizací, identifikace hlavní myšlenky

Krátké detektivní příběhy 

k jejichž vyřešení je třeba pozorné čtení a hledání odpovědi v obrázku.

Každá z knih obsahuje 40 příběhů k vyřešení.

Tyto knihy jsou vhodné do čtenářských dílen zaměřených na rozvíjení čtenářských strategii jako jsou usuzování a předvídání.

Doporučujeme od 3.třídy.

 

Soukromí detektivové Filip a Dita, nad kterými zločinci nemají možnost vyzrát. Pracují klidně celé dny, sbírají stopy, vyslíchají svědky, hledají důkazy a někdy si musí vzpomenout i na věci, se kterými se náhodou setkali před několika dny. Pátrání začíná....

 

 

Oskar Ráček je sportovní reportér pracující pro noviny. Jeho milou společnicí je fenka Berta, která mu občas svými kousky zamotá hlavu, ale také někdy velmi pomůže. Pohárový turnaj ve fotbale je zahájen a Oskar připravuje reportáže a při tom odhalí ...

 

Detektivní bádání s Filipem a Ditou nás tentokrát zavede až do daleké Ameriky. Do luštění jsou zapojena i anglicá slova, některé fráze a jednoduché věty. Kniha obsahuje rovněž slovníček.

 

Více než kriminální příběh

 

Hlavní hrdinové knih jsou na stopě zločinu, krůček po krůčku odhalují hanebná spiknutí. Za každou kapitolou naleznou čtenáři šifry a hádanky k rozluštění.

Tyto knihy obsahují rovněž slovníček cizích pojmů, chronologickou tabulku historických událostí a v závěru knihy i několik stran informací o době, ve které se příběh odehrává, a známých osobnostech, které v knize vystupují.

Tyto knihy jsou vhodné pro čtenářské dílny k procvičení čtenářských strategií jako hledání souvislostí, kladení otázek k textu, usuzování, identifikace klíčových myšlenek, syntéza, shrnování.

Vhodné pro čtenáře čtvrtých, pátých i šestých tříd.

 

 

Podlí vyděrači hrozí městu Pompeje, že otráví vodu, která proudí do městského vodovodu. Hlavní hrdinové Gaius a Marius projdou mnohým nebezpečím, aby zločince dopadli. Při pátrání, kdy čtenář spolu s hlavními hrdiny rozplete intriky, se seznámí s životem v Římské říši, pozná charaktery lidí a též mnoho zajímavostí, které vrhnou na dobu nám tak vzdálenou úplně jiné světlo.

 

 

 

 

Z doby. kdy Keltové obývali Evropu, pochází příběh této knihy. Kouzelníci své doby, druidové, měli v tehdejší společnosti velké slovo. Druidové shromažďovali veškeré znalostí té doby a jen vyvoleným, kteří se stali jejich učni a následovníky je prozradili. Hlavní hrdinové Damona a její mladší bratr tajně vyslechnou rozhovor a dozví se, že jejich vesnici hrozí nebezpečí. Ze solné hory byl ukraden kouzelný křišťál a duchové hory se vesnici pomstí, tak jak o tom hovoří prastaré proroctví...

Nečekaná odhalení čekají na čtenáře této knihy.

 

 

 

 

Profesor Albert Einstein miloval hru na housle a často navštěvoval rodinu Goldfarbových, kde společně s otcem dvojčat Hanach a Jakoba hrál muzicírovali. Jednoho dne však někdo ukradl panu profesorovi pouzdro na housle, kde měl ukryté své poznámky. Tato krádež vrhla špatné světlo na rodinu Goldfarbových, neboť se stala pod jejich střechou. Dvojčata se rozhodla, že zloděje vypátrá a čtenář se může přidat k nim.

 

Cestování časem tam a zase zpátky

 

 

Kdo by se nechtěl posunout v čase a navštívit třeba Vikingy, udatné bojovníky a zdatné mořeplavce. Takovéto dobrodružství požije Einar, chlapec, který žije se svými rodiči u severního moře. Rodiče zkoumají fjordy a on má spoustu času studovat zvířata, rostliny a samozřemě moře. Jeho věrný foxteriér Odin je mu stále v patách. Jednoho dne se však na moři objevil magický ostrov. Pro Einara a jeho psa se otevřela nová cesta k velkému dobrodružství...

 

Čtenářské strategie: hledání souvislostí, shrnování, syntéza, mapa příběhu, usuzování